Airija

Kelionės į Airiją

Keliones į Airiją galima drąsiai vadinti vienu populiariausiu maršrutu iš Lietuvos. Daugelis turi draugų ar giminaičių, kurie apsigyveno šioje šalyje, todėl vos pasitaikius progai, keliaujama aplankyti seniai matytų artimų žmonių. Žinoma, Airijoje galima aplankyti ne tik senu pažįstamus, bet ir begalę lankytinų objektų.

Airija užima maždaug penkis šeštadalius Airijos salos, o likusią salos dalį užima Šiaurės Airija, kuri priklauso Jungtinei Karalystėje. Manoma, kad pirmieji Airijos gyventojai  atsirado dar akmens amžiuje, o pereinamajame periode tarp bronzos ir geležies amžiaus, Airijos saloje pasirodė keltai. Šiuo metu Airijoje gyvena maždaug puspenkto milijonų gyventojų. Nepaisant to, kad didžioji gyventojų dalis yra airiai, šalyje sparčiai daugėja kitataučių emigrantų. Airiai taip pat yra linkę migruoti, o šį faktą puikiai iliustruoja tai, kad skaičiuojami maždaug 8 milijonai po visą pasaulį išsibarsčiusių airių.

Airija

Kelionės į Airiją metu skėčio Jums tikrai prireiks. Šalyje vyrauja švelnus ir drėgnas klimatas, kuriam poveikį daro šiltoji Golfo srovė. Sausio mėnesį vidutinė temperatūra yra 7 laipsniai šilumos, o birželį – apie 19 laipsnių šilumos. Airijoje krituliai iškrenta dažnai, o kai kuriose salose dalyse lyja net 275 dienas per metus.

Šiais laikais tradiciškai Airija yra skirstoma į 32 grafystes: 6 yra Šiaurės Airijoje, o likusios 26 – Airijos respublikoje. Toks suskirstymas vis dar yra naudojamas ne tik istoriniame, bet taip pat kultūriniame ir sportiniame kontekste. Oficialiai Airijos respublika yra suskirstyta į 30 administracinių grafysčių ir 4 miestų savivaldybes. Airija didesniu skirstoma į 4 provincijas – Alsteris, Konachtas, Lensteris ir Mansteris.

Kelionės į Airiją metu pamatyti tikrai yra ką. Į savo kelionės maršrutą įtraukite Arano salas, esančias vakarinėje šalies dalyke. Arano salose galėsite ne tik išvysti nuostabias pilis ir fortus, bet ir pamatyti senąsias airių kultūros tradicijas.  Vienas populiariausių turistų lankomų objektų yra Blarney akmuo, kuris kabo pilies viršūnėje. Legenda byloja, kad šį akmenį pabučiavęs žmogus bus apdovanotas iškalbos dovana ir net gi ilgu, romantišku gyvenimu. Vertėtų aplankyti ir Banračio (angl. Brunatty) pilį, kuri yra buvusi grafo O‘Brieno rezidencija. Penkis šimtus metų skaičiuojanti pilis turistus iš viso pasaulio vilioja savo įspūdinga architektūra. Šalia pilies esančiame Liaudies parke galėsite aplankyti nuostabias XIX a. statytus namus, mokyklėlę ir parduotuves. Jeigu esate gamtos mėgėjas, kelionės į Airiją metu aplankykite ir vieną didžiausių Europos durpynų – Balikrojaus nacionalinį parką, kuriame galėsite ne tik pamatyti niekur kitur nesutinkamas gyvūnų rūšis, bet ir nuostabius augalus, ežerėlius, pelkynus ir uolas.

Airija

Airijoje yra daug nuostabių lankytinų vietų, todėl toliau tęskite savo kelionės maršruto sudarymą  savarankiškai. Tiesa, neapmirškite į sąrašą įtraukti ir muziejų, pavyzdžiui,  Dublino zoologijos muziejų, Airijos jūrų muziejų (angl. Dingle-ocean world museum) ar Transporto muziejų.

Be to, jeigu svajojate apie įsimintinas ir itin nuotaikingas keliones į Airiją, atvykite čia per Šv. Patriko dieną – kovo 17-ąją. Turėsite puikią progą pamatyti, kaip airiai švenčia savo nacionalinę šventę, skirtą Airijos globėjui Šv. Patrikui.

Albanija

Kelionės į Albaniją

Kelionės į Albaniją kol kad dar nėra tarp vienų populiariausių maršrutų Europoje, tačiau būtent tai ir yra puiki proga susipažinti su šia Pietryčių Europos valstybe. Albanija šiaurėje ribojasi su Juodkalnija, šiaurės rytuose su 2008 vasarį nepriklausomybę paskelbusia Kosovo valstybe, o pietuose – su Graikija ir Makedonija.

Vakaruose Albanijos krantus skalauja Adrijos jūra, o pietvakariuose – Jonijos jūra. Šalyje vyrauja subtropikų Viduržemio jūros tipo klimatas, kuris pasireiškia šiltomis ir drėgnomis žiemomis bei karštomis ir sausomis vasaromis. Vidutinė metinė oro temperatūra šalies šiaurėje yra apie +14 °C, o pietuose – maždaug +18 °C. Šalyje iškrenta daug kritulių – pietryčiuose nuo 650 mm, o pajūryje iki 2600 mm. Vasaros metu iškrenta apie 10% metinės kritulių normos.  Vasaros metu pasirinktos kelionės į Albaniją neabejotinai taps puikiu atostogų variantu. Jeigu svarstote keliauti žiemą, tuomet turėtumėte žinoti, kad čia dažni nuo kalnų pučiantys stiprūs ir sausi vėjai, kurie yra vadinami bora. Žiemos metu taip pat dažnai pasitaiko perkūnijos. Kalnuose oro temperatūros yra žemesnės, o sniegas išsilaiko kelis mėnesius.

Albanija

Albanija yra kalnuotas kraštas, o paviršių sudaro trys pagrindinės formos: šalies šiaurėje, rytuose ir pietryčiuose – kalnai, viduryje – kalnagūbriai ir aukštumos, pajūryje – kalvota ir slėniuota lyguma. Kalnuose pradeda tekėti sraunios ir svarbiausios Albanijos upės, kurios priklauso Adrijos ir Jonijos jūrų baseinams.

Albanijos gyvūnija skurdi, tačiau šalyje gausu vandens paukščių, taip pat galite sutikti vilkų, šernų, šakalų ir, žinoma, kalnų ereliui. Juk neveltui išvertus iš albanų kalbos, šalies pavadinimas  Shqipëria reiškia „erelių žemė“.

Albanijoje yra šiek tiek daugiau žmonių nei Lietuvoje – 3,581 mln. (2006 m. surašymo duomenimis), tačiau skirtingai nei mūsų šalyje, Albanija yra jauna šalis. Ketvirtadalis gyventojų yra jaunesni nei 15 metų, o vyresni nei 64 metų gyventojai sudaro vos 9%. Kelionės į Albaniją metu pamatysite, kad albanai yra tikrai taikūs žmonės, todėl palikite savo klaidingą įsitikinimą, kad šioje šalyje yra nesaugu ir vyrauja aukštas nusikalstamumas. Priešingai, Albanijoje nusikalstamumo lygis yra vienas žemiausių, tad tai yra tikrai saugi šalis. 2007 m. garsusis amerikiečių laikraštis „New York Times“ įtraukė Albaniją į patraukliausių atostogų vietų sąrašą. Šalyje yra daug lankytinų vietų, senovinių griuvėsių plotais ir apie turtingą šalies istoriją pasakojančių archeologinių turtų. Poilsiauti mėgstantiems žmonėms tikrai patiks nuostabūs balto smėlio paplūdimiai, tačiau taip pat galite pasižvalgyti po derlingas lygumas, uolėtus kalnus, ežerus ir kitus gamtos paminklus.

Vis dėl to, ramybę ir tvarką mėgstantiems žmonėms kelionės į Albaniją geriau nesirinkti, nes šalyje ramybę surasti bus sunku ne tik mieste, bet ir kaime. Kaimo vietovėse visur, net gi važiuojamoje kelio dalyje, laksto gyvuliai, o miestai panašūs į vieną didelį turgų. Įsivaizduokite, kad keliaujate miesto gatve ir matote šaškėmis žaidžiančius pensininkus, tačiau jie taip pat nori ką nors parduoti. Kone visi gatvėje sėdintys žmonės ką nors pardavinėja: daržoves, vaisius, suvenyrus, skėčius ir kitus dalykėlius.

Albanija

Eismas Albanijoje taip pat chaotiškas, todėl nusprendę po šalį važinėtis automobiliu, turėsite perprasti šios šalies vairavimo kultūrą. Keliuose Jūs ne tik išvysite asiliuku jojančius vietinius gyventojus, bet ir patrakusius automobilių vairuotojus, kurie, iš pažiūros, visai nesisaugo važiuodami. Tačiau po kurio laiko suprasite, kad vairuotojai Albanijos kelyje yra tikrai atidūs. Kelionės į Albaniją metu taip pat pamatysite, kad čia yra ryškus kontrastas tarp turtingų ir skurdžiai gyvenančių žmonių. O šį kontrastą pirmiausia pastebėsite Albanijos keliuose, kuriuose važinėja ir itin prabangūs automobiliai, ir visiškai paprastos, senos transporto priemonės.

Keliaujant į Albaniją nesukite galvos dėl maisto atsargų. Maistas čia ne tik skanus, bet ir pigus. Albanijos žemės yra derlingos, todėl čia auga daržovės, vynuogės ir riešutai, kuriuos valgykite drąsiai – jie tikrai bus švieži. Jeigu ilsitės prie jūros ir mėgstate jūros gėrybes, būtinai jų paragaukite. Jeigu nuspręsite pietauti miesto centre, čia rasite daug picerijų, kuriose pajausite Italijos įtaką. Atokiau nuo miesto centre yra įsikūrusios maitinimo įstaigos, kuriose valgo vietiniai gyventojai. Čia maistas ne tik autentiškesnis, bet ir pigesnis. Tiesa, nenustebkite išgirdę vietinių klausimą – kaip jums pavyko šią vietą surasti? Albanijoje lankęsi žmonės taip pat pataria paragauti turkiškos kavos ir nevengti greitojo maisto užkandinių, nes jose gaminamas vietinis maistas – kebabai, mėsa ir daržovės.

Planuokite keliones į Albaniją ir patirkite įsimintinas atostogas!

Andora

Kelionės į Andorą

Atidžiai įsižiūrėję į Europos žemėlapį, Rytinėje Pirėnų kalnų pusėje, tarp Prancūzijos ir Ispanijos rasite įsispraudusią nykštukinė valstybė – Andora. Sunku atspėti, kaip šiai nykštukinei valstybei pavyko įsiterpti tarp didžiųjų valstybių, tačiau galbūt kelionės į Andorą metu Jums pavyks tai išsiaiškinti?

Andoroje vyrauja subtropinis, kalnų rajonų klimatas, kurį šiek tiek suminkština Viduržemio jūra. Žiemą vidutinė temperatūra vyrauja nuo +2 °C iki -2 °C, o vasarą – apie +24 °C. Žiemos metu sniegas ilgai išsilaiko kalnuose, o slidinėjimo sezonas čia prasideda gruodžio pradžioje ir tęsiasi iki pat balandžio pabaigos. Tačiau Andora laikoma ir vienu saulėčiausių kalnų regionų Europoje, nes čia saulė šviečia daugiau nei 200 dienų.

Andoroje gyvena apie 64 tūkst. Gyventojų, iš kurių andoriečių yra tik 33%. Didžiąją dalį gyventojų sudaro ispanai (katalonai), kurių yra 46%. Šalyje taip pat gyvena apie 11% portugalų ir 7% prancūzų.

Andora

Pagrindines pajamas Andora gauna iš turizmo, todėl kelionės į Andorą metu galite būti tikri, kad rasite visas Jums reikiamas paslaugas. Šalį kasmet aplanko net 9 milijonai turistai, kurie dažniausiai atvyksta žiemos metu slidinėti. Šalyje taikomi mažesni mokesčių tarifai, todėl nemaža dalis pajamų yra gaunama iš atvykstančių apsipirkti pigiau. Nepaisant to, kad tai nykštukinė valstybė, čia veikia daugiau nei 1000 parduotuvių, kuriuose dėl mažesnio mokesčių tarifo kainos yra žemesnės. Jeigu iš kelionės norite parvežti artimiesiems suvenyrų, rinkitės unikalius iš pušies, ąžuolo ar kitokios medienos pagamintus suvenyrus.

Andoroje malonių pramogų ras ne tik slidinėjimo mylėtojai. Eskaldeso miestelyje yra įsikūręs terminių vandenų centras „Caldea“, kuris yra vienas didžiausių tokio tipo centrų visoje Europoje. Kelionės į Andorą metu atvykę į šį centrą galėsite paplaukioti baseine po atviru dangumi, išvysit nuostabius fontanus, išmėginti įvairių tautų pirtis, pasimėgaut masažais ir paprasčiausiai pasivaikščioti ledu.

Andora

Viešėdami Andoroje būtinai paragaukite tradicinių šios šalies valgių. Nacionaliniu Andoros valgiu laikomi lakštiniai su buljonu, kuris pagamintas iš mėsos, bulvių, o šalia dar patiekiamos pupos. Andoros virtuvėje dominuoja kataloniečių valgiai.  Vieni populiariausių patiekalų: botifarra – tradicinės katalonų dešrelės, trinxat – iš bulvių ir kopūstų pagamintos salotos, escudella –žirnių, bulvių, kopūstų ir morkų sriuba, truites de carreroles – omletas su grybais, xai – keptas ėriukas. Šalyje taip pat labai populiarūs įvairūs mėsos patiekalai, ypač dešrelės, kiauliena ir kumpis. Viešėdami Andoroje taip pat galėsite mėgautis įvairių rūšių sūriais, ančių ar žąsų kepenų paštetu bei nuostabiu vynu.

Kelionės į Andorą metu būtinai aplankykite vietos įžymybes. Į lankytinų objektų sąrašą įtraukite Andoros sostinėje esantį pastatą, vadinamą „Slėnio namais“ (Casa de la Vall), kuris buvo pastatytas prieš daugiau kaip 300 metų. Šiame pastate ne tik vietos valdžia priiminėja įstatymuset taip pat yra teismas, viešbutis ir kalėjimas. Taip pat aplankykite pašto muziejų, kuriame yra 50 tūkst. ženklų kolekcija bei Andorra la Vella – gatvės akmenų muziejų.

Planuodami keliones į Andorą galite būti tikri, kad šioje nykštukinėje šalyje patirsite įdomių nuotykių!

Austrija

Kelionės į Austriją

Mocartas, Bethovenas, Kafka, Froidas ir daugelis kitų garsių žmonių yra kilę iš Austrijos. Pasivaikščioti žymių žmonių takais galite ir Jūs, pasirinkę keliones į Austriją!

Centrinėje Europoje įsikūrusią valstybę sudaro 9 federaciniai vienetai – žemės. Šiaurėje Austrija ribojasi su Vokietija ir Čekija, rytuose su Slovakija ir Vengrija, pietuose su Slovėnija ir Italija, vakaruose su Šveicarija ir Lichtenšteinu. Austrija yra žemyninė valstybė, kuri neturi priėjimo prie jūros, o apie 60% šalies teritorijos užima Rytinės Alpės – Tirolio Centrinės Alpės, Aukštasis ir Žemasis Tauernas, Šiaurinės Alpės, Pietinės Klintinės Alpės, Vienos miškas. Dėl to šalis neretai vaizdingai vadinama „Alpių respublika“. Austrijos teritorijoje teka dvi didžiausios Europos upės. Neilga Reino atkarpa teka šalies vakaruose ir Šveicarijos pasienyje, o šiaurėje – dalis Dunojaus.

AustrijaGalvojant apie keliones į Austriją, svarbu žinoti ir šalies klimatą bei orus. Juk niekas nenori svetimoje šalyje pakliūti į blogą orą ir kiurksoti viešbučio kambaryje! Austrijoje daugiausiai vyrauja alpinis klimatas. Aukščiausiuose kalnuose vidutinė metinė temperatūra nukrenta žemiau nulio laipsnių, o sniego iškristi gali ir vasarą. Daugiausia kritulių iškrenta šiaurinėse Alpėse (virš 2000 mm), o mažiausia – slėniuose ir daubose (Admonte 623 mm, Insbruke 819 mm). Oro temperatūrą ir vėjo kryptį lemia reljefas, todėl pietinių ir šiaurinių šlaitų oras tuo pačiu metu dažnai itin skiriasi.

Slidininkai ypatingai vertina Austriją kaip šiuolaikišką kalnų kurortą, kuriame žiemos sporto mėgėjų laukia ne tik pati naujausia ir moderniausia technika, bet ir nepriekaištingas aptarnavimas. Sniego sporto mėgėjai ir profesionalai jau spėjo teigiamai įvertinti Išglo, Cel am Zė, Kaprūno, Zalbacho, Bad Gašteino ir Zoldeno kurortus, kuriuose galima slidinėti ne tik miškingomis sniego trasomis, bet ir ledynu. Norintys pasimėgauti žiemos sportu, keliones į Austriją renkasi žiemą, tačiau čia ir vasarą yra ką veikti. Šiltuoju metų laiku kurortai priima kalnų žygeivius ir poilsiauti, pasimėgauti tyru oru ir spa grožio procedūromis norinčius turistus.

Austrija

Viešėdami Austrijoje apsilankykite Zalcburgo tvirtovėje, kuri buvo įkurta XXI a. ir yra laikoma viena didžiausi viduramžių pilių Europoje. Į tvirtovę galėsite patekti maždaug 120 metrų kopdami gana stačiu šlaitu arba pasikelti funikulieriumi. Taip pat apsilankykite Graco laikrodžio bokšte, Mirabelės soduose, žymųjį Melko vienuolyną, pasivaikščiokite Austrijos sostinės Vienos senamiesčiu ir pasigrožėkite barokine architektūra. Užsukite ir į Tirolį, kuriame turėsite puikią progą išvysti apverstą namą, kurį sukūrė lenkų architektai – Irekas Glovackis ir Marekas Rožanskis. Namas apverstas aukštyn kojomis net ir viduje, todėl ekskursija po šį namą taps tikrai linksmu išbandymu!

Kelionės į Austriją metu būtinai užsukite į vietos kavinę ir suvalgykite tikro austriško štrudelio ir tradicinio vyno. Jeigu to nepadarysite, Jūsų kelionė praras daug žavesio!

Baltarusija

Istorijos mėgėjams metas leistis į pažintinę kelionę į Baltarusiją

Kelionės į Baltarusiją puikiai tiks žmonėms, kurie mėgsta pažintines keliones, kurių metu gali susipažinti su užsienio šalimi, jos kultūra bei istorija. Baltarusija dar vadinama Gudija. Rytų Europoje esanti šalis ribojasi su Lenkija, Ukraina, Rusija, Latvija ir Lietuva.

Lietuvos ir Baltarusijos istorijos yra glaudžiai susipynusius, todėl šioje šalyje galima rasti nemažai LDK kunigaikščiams priklausiusių pilių ir dabar telikusių tik jų griuvėsių. Todėl istorijos mėgėjams Baltarusijoje tikrai bus be galo įdomu, nes jie turės puikia aplankyti kitas su Lietuvos istorija susijusias vietas. Lankydamiesi Baltarusijoje būtinai aplankykite UNESCO saugomų Pasaulio paveldo objektus – Belovežo girią, Myro ir Nesvyžio pilis, kurios kadaise priklausė Radviloms.

Baltarusija

Lankydamiesi Baltarusijoje, apsilankykite Lydoje – kunigaikščio Gedimino mieste, kuriame galėsite išvysti ne tik kunigaikščio Gedimino pilį, bet ir Pranciškaus Skorinos paminklą, Dievo gailestingumo bažnyčią ir kt. Kelionės į Baltarusiją metu, užsukite ir į Naugarduką. Kai kurių baltarusių istorikų teigimu, čia yra išlikę pilies griuvėsiai, kuriame buvo krikštijamas Mindaugas. Čia taip pat galite aplankyti Adomo Mickevičiaus namą, Mindaugo kalvą ir Mykolo bažnyčią.

Į lankytinų objektų sąrašą įtraukite ir Radvilų sostinę – Nesvyžių, kuriame rasite Nesvyžiaus pilies ansamblį, įtrauką į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Jūs galėsite užlipti į pilies bokštą, pamatyti restauruotus Slucko vartus. Nesvyžiuje taip pat galite aplankyti bernardinų ir benediktinų vienuolyną bei jėzuitų bažnyčią, kurioje įrengtas Radvilų šeimos mauzoliejus.

Vienas naujausių turistinių objektų yra Stalino linija. Šis paminklas yra skirtas II Pasauliniam karui, karo technikai ir kitiems įrengimams.

Kelionės į Baltarusijos metu aplankykite ir šalies sostinę – Minską. Šiame mieste galite apžiūrėti aukštutinį miestą, XVII a. Šv. Mergelės Marijos bažnyčią, Šv. Dvasios katedrą, 2006 m. pabaigtą statyti deimanto formos naująją nacionalinę biblioteką ir paminklą Pranciškui Skorinai. Į savo planus įtraukite ir pirmosios Lietuvos sostinės – Krėvos aplankymą. Vos 30 km nuo Lietuvos sienos rasite Krėvos pilies griuvėsius, kuriuose 1385 m. lenkų bajorai kartu su Jogaila pasirašė uniją, pagal kurią Jogaila buvo paskirtas Lenkijos karaliumi.

Baltarusija

Baltarusijoje taip pat rasite Europos didžiausią reliktinį lygumų mišką – Belovežo girią, kuri yra išsidėsčiusi ne tik Baltarusijoje, bet ir Lenkijoje. Giria sudaro Belovežo nacionalinį parką, kuris yra saugomas UNESCO.

Kelionės į Baltarusiją metu, klimato pokyčiai Jūsų labai nenustebins, kadangi orai čia panašūs kaip ir Lietuvoje. Šalyje vyrauja žemyninis klimatas. Vasaros paprastai čia būna sausos, o žiemos – šaltos. Jeigu keliaujate į Minską, kartu pasiimkite ir skėtį, nes čia iškrenta daug kritulių, o oras čia taip pat vėjuotas.

Bene įdomiausias faktas apie Baltarusiją  yra tas, kad šalyje vienas pagrindinių maisto produktų yra bulvės, o populiariausias iš bulvių gaminamas patiekalas – bulviniai blynai. Bulvės vadinamos „antrąją duona“, o gana keista tai, kad apie bulves yra kuriamos net gi dainos ir šokiai. Baltarusijos virtuvė yra panaši į kitų slavų šalių virtuves, o kai kurie patiekalai yra labai panašūs į lietuviškus. Baltarusijoje taip pat valgoma daug mėsos ir daržovių, taip pat baltarusiai mėgsta sūdytus ir šiek tiek parūkytus lašinius.

Taigi, kelionės į Baltarusiją metu liksite ne tik pasisemsite daug istorinių žinių, bet ir liksite sočiai bei skaniai pavalgę.